Mēs pabijām “Mūziķenē”

Jau kādu laiku LTV1 programmā, bērnu raidījumu sadāļā ir skatāms izglītojošs raidījums “Mūziķene”, kura laikā ikvienam ir iespēja iepazīties ar dažādiem mūzikas instrumentiem, kurus bērni apgūst Latvijas mūzikas skolās.
Arī mūsu skolas audzēknei Aleksai Vīķelei bija iespēja piedalīties raidījumā, pateicoties tam, ka viņa ir izvēlējusies apgūt vienu no Latvijā retākajiem mūzikas instrumentiem – FAGOTU. Fagots ir diezgan sarežģīts instruments, kurš izstieptā veidā ir 3 metrus garš, sver gandrīz 3 kilogramus, saliekams no daudzām detaļām, kuru nosaukumi ir pavisam neparasti – zābaks, labais un kreisais spārns, rastrups, esītis un pat mēlītes! To spēlē, izmantojot visus 10 pirkstus un, lai spēlētājs ātri nenogurtu, tiek izmantota arī speciāla siksna.
Katrā raidījumā piedalās arī kāds profesionāls mūziķis – meistars, kas Latvijā un nereti arī ārpus Latvijas sasniedzis ļoti austu profesionālo līmeni. Aleksas nodarbībā meistars bija fagotists Raimonds Gulbis, kurš ne tikai pastāstīja interesantus faktus par fagotu, bet arī iemācīja Aleksai meistarstiķi “dubulto staccato” un muzicēja kopā ar Aleksu.
Lūk, ko par savu piedzīvojumu saka pati Aleksa: “Man ļoti patika tas, kā filmētāji jokojās un kā mamma teica, ka izklausījās tā it kā flirtētu. Biju nedaudz pārsteigta par to kā TV ēka izskatījās iekšpusē. Kad piebraucām pie TV ēkas bija tāda sajūta, ka taureņi pa vēderu skraida. Bija neliels uztraukums, bet tad, kad sākām filmēt uztraukums pārgāja un viss bija labi. To visu mēs filmējām apmēram 3-4 stundas. Bija ļoti forši un interesanti!”
Ne tikai fagots, bet ikviens mūzikas instruments, lai sasniegtu kaut visniecīgākos rezultātus, ir jātrenējas spēlēt katru dienu. Treniņi – tā pat kā sportā, nepieciešami tehnikas attīstīšanai, veiklībai, izturībai, profesionālo iemaņu attīstīšanai. Pūšaminstrumentiem svarīgi ir trenēt lūpu izturību (muskulatūru), lai var iepūst instrumentā, svarīgs ir elpas – diafragmas treniņš, lai var nospēlēt īsākus un garākus mūzikas fragmentus. Ikvienam mazajam mūziķim jātrenē nošu lasīšana – lai labi spēlētu mūzikas instrumentu – notis ir jālasa tik pat veikli, kā teksts grāmatā.
Ja nu kāds neredzēja raidījuma tiešraidi, bet to labprāt noskatītos, visi “Mūziķenes” raidījumi ir pieejami internetā ltv.lsm.lv bērnu raidījumu arhīvā, arī raidījums par fagotu.

Skolēn, lai labi skan Tavs instruments un neaizmirsti vingrināties!

Jaunpiebalgas Mūzikas un mākslas skolas direktore – Aija Sila